بیماری اسگود شلاتر (درد زانو در نوجوانان)

بیماری اسگود شلاتر یا درد زانو در نوجوانان (Osgood-Schlatter) یکی از علل شایع زانو درد در سن رشد می باشد. این بیماری در واقع التهاب ناحیه ای در زیر زانو ست ، جایی که تاندون کشکک (پتلا) به استخوان درشت نی (تیبیا) اتصال می یابد. اغلب اوقات این بیماری در جهش های رشدی روی می دهد، زمانی که استخوان ها، عضلات، تاندون ها و سایر ساختارها به سرعت در حال تغییر هستند.

درد زانو در نوجوانان

آناتومی ساختار زانو

از آنجا که فعالیت فیزیکی ، استرس اضافی بر روی استخوان ها و عضلات وارد می سازد، کودکانی که به ورزش های حرفه ای مشغول هستند -خصوصا دومیدانی و ورزش های جهشی- در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری اسگود شلاتر قرار دارند. گرچه نوجوانان با شدت فعالیت فیزیکی کمتر نیز ممکن است این مشکل را تجربه کنند.

تعریف بیماری اسگود شلاتر

در استخوان های کودکان و نوجوانان ، منطقه ای مخصوص وجود دارد که در آنجا استخوان در حال رشد می باشد. این ناحیه، “صفحه ی رشد” نامیده می شود. صفحه ی رشد نزدیک به بخش های انتهایی استخوان های دراز قرار دارند. وقتی رشد استخوان کامل شد ، این ناحیه نیز مانند سایر نواحی در استخوان، سخت می شود. در بعضی استخوان ها ، صفحات رشد محل اتصال تاندون ها می باشند. یک برجستگی استخوانی در انتهای استخوان تیبیا (درشت نی) در محل صفحه رشد قرار دارد که “توبرکل تیبیا”  نامیده می شود و محل اتصال تاندون کشکک می باشد. وقتی کودک فعالیت می کند ، با انقباض عضله ی چهار سر ران ، تاندون کشکک کشیده می شود. و به محل اتصال آن به استخوان (توبرکل تیبیا ) استرس وارد می گردد. در برخی موارد به دنبال فعالیت های تکراری و ایجاد کشش و استرس بر روی توبرکل تیبیا ، صفحه ی رشد استخوان دچار التهاب می گردد. این التهاب منجر به دردناک شدن این ناحیه (توبرکل تیبیا) در لمس و بیماری اسگود شلاتر (درد زانو در نوجوانان) می شود.

علائم اسگود شلاتر

معمولا شاخص ترین علامت بیماری اسگود شلاتر احساس درد به دنبال دویدن ، جهیدن و سایر فعالیت های ورزشی می باشد. در اغلب موارد هر دو زانو دچار مشکل هستند هرچند علائم در یکی از زانوها شدیدتر است.

 • درد زانو و دردناک بودن توبرکل درشت نی در لمس
 • تورم در توبرکل استخوان درشت نی
 • سفتی عضلات در جلو یا عقب زانو

تشخیص

علاوه بر معاینه ی فیزیکی ، ممکن است پزشک جهت بررسی بیشتر استخوان و رد سایر تشخیص های افتراقی، گرافی ساده از زانوی کودک درخواست نماید.

در بیماری اسگود شلاتر استخوان تیبیا برجسته و ملتهب شده و موجب حساسیت در فشار می شود.

درمان بیماری درد زانو در نوجوانان

درمان این بیماری بر روی کاهش درد زانو و تورم تمرکز دارد. حتما لازم است که نوجوان فعالیت های ورزشی خود را تا زمانی که احساس ناراحتی یا درد قابل توجه در زانو نداشته باشد ، محدود سازد. در بعضی مواقع لازم است برای درمان بیماری اسگود شلاتر (درد زانو در نوجوانان) این استراحت نسبی تا ماه ها به طول انجامد.

ورزش درمانی بیماری اسگودشلاتر

کشش چهار سر ران
باید این کشش را در قسمت جلوی ران خود احساس کنید.
نکته: پشت خود را صاف نگه دارید و خم نکنید.

سایر روش های بازتوانی

 • ورزش های کششی : کشش عضلات جلو و عقب ران (عضلات چهار سر و سه سر ران) ، ممکن است به کاهش درد کمک کرده و مانع از بازگشت بیماری پس از شروع مجدد ورزش شود.
 • داروهای ضدالتهابی : این داروها برای کاهش التهاب ، درد و ادم تجویز می شود.
 • جراحی : اکثر علایم بیماری با تکمیل جهش رشدی نوجوان (حدود ۱۴ سالگی برای دختران و حدود ۱۶ سالگی برای پسران ) بهبود خواهد یافت،
  به همین دلیل جراحی تنها در موارد نادر نیاز است.

خلاصه

این بیماری که یکی از علل شایع درد جلو و زیر زانو در نوجوانان است، در حال رشد می باشد.

 • کودکانی که به ورزش های حرفه ای مشغول هستند -خصوصا دومیدانی و ورزش های جهشی- در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • در اکثر مواقع ؛ استراحت ، داروهای مسکن و ورزش های قدرتی و کششی مناسب می تواند منجر به
  بهبود بیماری اسگود شلاتر (درد زانو در نوجوانان) ، کاهش درد و بازگشت فعالیت شود.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

درمان بدون جراحی ارتروز زانو

کمر درد در بارداری

مگنت درمانی

سنجش تراکم استخوان

منبع : سایت orthoinfo 

ترجمه شده توسط : دکتر  زهرا هاشمی

امتیاز دهید post
2 پاسخ
 1. علیرضا آقازاده گفته:

  سلام وقت بخیر
  من کف پام صافه و الان این بیماری رو دارم اما ورم خیلی زیادی داره به صورتی که از دور هم برآمدگی زیر زانوم کاملا مشخصه و من ۱۷ سالمه و میخواستم بدونم چیکار کنم تا بهتر شه.

  ممنون.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *